Махачев ќе го неутрализира џиу-џицуто на Оливеира со борење и граплинг

До УФЦ 280 има помалку од две недели, а Чарлс Оливеира напорно работи на својата борба на партер. Бразилецот е веројатно најопасниот борец во џиу-џицу во лесна категорија и не би било изненадување доколку ги искористи тие вештини против Ислам Махачев.

Без оглед на тоа што покажува борбата на Оливеира, Махачев останува незасегнат.

Анализирајќи ја борбата на неговиот претстоен противник Махачев сподели интересно мислење за тоа зошто Оливеира не се справуваше на партер во последно време. Врз основа на проценката на борецот од Дагестан, никој никогаш не се обидел да го приземји Бразилецот на душекот, што е грешка, бидејќи само се обидуваат да се мерат со неговиот граплинг.

„Неговите последни три или четворица противници го соборија и никој не одеше на паретр со него“, рече Махачев. „Никој не се обиде да го заврши таму. Никој не се обиде да го сомеле и да го удри. Затоа ниту еден од овие противници не можеше да го спречи“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMA Bulgaria (@mma.bg)

Махачев додаде дека не го плаши џиу-џицуто на Оливеира, бидејќи е уверен дека неговото самбо и граплинг се подобри. 31-годишниот борец не е познат по неговата борба во стој, но исто така вети дека ќе му отежне на „До Бронкс“ да разменуваат удари.

„Не се плашам од неговите вештини во џиу-џицу бидејќи имам добри вештини за самбо и граплинг и ќе му зададам мака при соборувањето“, додаде тој. „Затоа ќе го срушам и ќе се обидам да го завршам. Бидејќи овој човек има најмногу завршници во УФЦ, мојата цел е да го завршам. Ќе му го земам рекордот…

Чарлс е многу опасен. Секогаш го завршува противникот и е опасен и во стој и на партер. Но, верувам во моите вештини. Подготвен сум за борбата стоејќи или на партер – не е важно“.

Пред УФЦ 280, многумина веруваа дека Оливеира ќе биде најтешката задача за Махачев. Но, за рускиот ММА феномен, Бразилецот не претставува ништо ново за него, бидејќи ги победи борците кои имаат „повеќе вештини“.

„Не мислам дека ова е мојот најголем тест во кариерата“, изјави Махачев. „Можеби победив некои борци кои имаат подобри вештини. Но, тој е шампион во моментов. И токму сега, во овој момент од неговата кариера, бидејќи е во добра серија – претходно имаше многу порази и ги победи сите негови противници – се чувствува како никој да не може да го спречи. Но, на 22 октомври ќе влезам во кафезот и ќе го запрам таму“.

Настанот УФЦ 280 ќе се одржи на 22 октомври во Етихад арената во Абу Даби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО