Јан Блахович и Магомед Анкалаев ќе се пресметаат во декември

Најголемата светска ММА организација потврди дека договориле борба меѓу Јан Блачович и Магомед Анкалаев.

Нивната пресметка ќе се одржи на 10 декември на настанот УФЦ 282, кој го предводи мечот меѓу шампионот Јиржи Прохаска и Гловер Тешеира.

Блахович е поранешен шампион, кој ја освои титулата во 2020 година со нокаут против Доминик Рејес.

Неколку месеци подоцна го одбрани појасот против шампионот во средна категорија Израел Адесања.

Но, во следната борба Полјакот ја загуби титулата од Гловер Тешеира.

Јан подоцна забележа победа против Ракиќ, откако српскиот борец со австриски пасош се повреди.

И сега Полјакот се соочува со еден од поталентираните борци во дивизијата.

Анкалаев има само еден пораз во кариерата. Во 2018 година Пол Крег го победи завршница Дагестанецот.

Магомед има девет победи во низа, а во последниот меч со прекин го совлада Ентони Смит.

Полјакот моментално е на второто место на листата на предизвикувачи во полутешка категорија, едно место над Дагестанецот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО