Мачида се измачи против Андерс, но враќањето на корените му деонесе победа (ВИДЕО)

Во главната борба на УФЦ настанот во Белем Лиото Мачида (23-8, 15-8 УФЦ) ја прекината со серијата од три порази.

39-годишниот поранешен шампион во тешка категорија пред свите навивачи со поделена одлука на судиите го победи претходно непоразениот Американеци Ерик Андерс (10-1, 2-1 UFC). „Змејот“ по победата изрази желба да се бори со Мајкл Биспинг во прошталниот меч на Британецот.

Валентина Шевченко (15-3, 4-2) во своето деби во мува категорија издоминира против Присила Качоира (8-1, 0-1 УФЦ) и заврши со давење во втората рунда од борбата која можеше и порано да биде прекината.

Дамир Хаџовиќ (11-4, 1-2 УФЦ) го загуби вториот меч во третата борба во УФЦ. „Босанскиот Бомбардер“ е поразен со едногласна одлука од домашниот борец Алан Патрик (15-1, 5-1 УФЦ).

Тијаго Сантос – Марета (17-5, 9-4 УФЦ) со ливер кик е повреден, а со хамерфистови во втората рунда го заврши Ентони Смит (28-13, 4-3 УФЦ).

УФЦ Фајт најт 125:
Лиото Мачида – Ерик Андерс (поделена одлука на судиите, 49-46, 48-47, 47-48)
Валентина Шевченко – Присила Качоира (сабмишн, давење од позади, Р2)
Мајкл Перез – Дезмонд Грин (едногласна одлука на судиите, 30-27, 29-28, 29-28)
Тимоти Џонсон – Марсело Голм (едногласна одлука на судиите, 30-27, 29-28, 29-28)
Даглас Силва де Андраде – Марлон Вера (едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-27, 30-27)
Тиаго Сантос – Марета – Ентони Смит  (ТКО, Р2)
Серџо Мораеш – Тим Минс (поделена одлука на судиите, 28-29, 29-28, 29-28)
Алан Патрик – Дамир Хаџовиќ (едногласна одлука на судиите, 30-25, 30-27, 30-27)
Полана Вијана – Маја Стивенсон (поднесување, давење од позади, Р1)
Јури Алкантара – Џо Сото (ТКО, Р1)
Дејвидсон Фигуередо – Џозеф Моралес (ТКО, Р2)

https://youtu.be/iirFHppU4YA

https://youtu.be/r4Mq_MC6QV4

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО