Луис Ортиз: Дионтеј Вајлдер ќе го убие Енди Руиз

Долго пред Дионтеј Вајлдер да се врати во рингот изминатиов викенд, Енди Руиз изрази огромна желба да се соочи со опасниот нокаутер. Откако ги загуби титулите во тешка категорија на ВБО, ВБЦ и ВБА од Ентони Џошуа во нивниот непосредна реванш на крајот на 2019 година, Руиз (35-2, 22 КО) ја заработи својата втора последователна победа претходно оваа година на сметка на Луис Ортиз.

Додека Руиз трпеливо чекаше Вајлдер да им се придружи на победниците, 36-годишниот поранешен шампион се соочи со вториот носител Роберт Хелениус. Со оглед на нивната историја, поминувајќи безброј часови во жесток спаринг,финскиот боксер влезе во Баркли центарот во Бруклин блескајќи со самодоверба.

Сепак, Вајлдер (43-2-1, 42 КО) брзо се погрижи за својот добар пријател, оставајќи го неподвижен во рингот во првата рунда. Дури и додека толпата во Бруклин врескаше од задоволство и навиваше со чудење, Ортиз ги крева рамениците, потсетувајќи го остатокот од светот дека предвидел дека Вајлдер нема да има проблеми со Хелениус.

„Им кажав на сите“, рече Ортиз. „Тоа се лесни пари“.

Следната жртва на тешкиот удар на боксерот Тускалоса, Ала може да биде споменатиот Руиз. Во секој случај, сепак, Ортиз е убеден дека и покрај поразот од мексиканската ѕвезда, судирот против Вајлдер би довел до фатален исход.

 

„Ќе го убие Енди Руиз“.

Иако Вајлдер отворено ја поздрави борбата против поранешниот шампион, неодамна откри дека ќе се обиде да го заобиколи Руиз, бидејќи бара поатрактивна борба против носителот на појасите на ВБА, ВБО и ИБФ, Александар Усик.

Ортиз верува дека Вајлдер всушност треба да брка успешна борба против Усик или евентуално мошне очекуваниот меч против Џошуа. Што се однесува до Руиз, Ортиз тврдеше дека не треба да му се дозволи да продолжи со кариерата, без повторно да тргнува со удари.

„Енди Руиз треба да ми даде реванш. Дајте ми реванш“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО