Ленокс Луис: Усик, не очекувај да се сретнеш со дебелиот Фјури

На околу една недела до првата неприкосновена борба за титулата во тешка категорија по повеќе од две децении, тоа значи дека Тајсон Фјури (34-0-1) и Александар Усик (21-0) треба да бидат на последниот дел од своите подготовки пред најмногу важна борба во нивните кариери. Поранешниот број 1 Ленокс Луис даде една од своите последни анализи пред борбата во Ријад на 18 мај, предупредувајќи го Украинецот дека можеби нема да ги види вообичаениот „мешко“ на кои сме навикнале со текот на годините во лицето на Британецот.

„Тајсон не е лесна мета за никого. Тој е флексибилен, добро се движи, боксира на двете страни. Ќе биде потребно време за секој боксер да го сфати тоа. Висинската разлика исто така ќе биде проблем. Нема да го добие дебелиот Тајсон Фјури, ќе го има другиот, фокусираниот. Човекот кој нема да има стомак и љубовни рачки, но ќе биде подготвен, фокусиран и сам“, категорично изјави Луис за Ток спорт.

„Ромскиот крал“ во меѓувреме објави фотографија од неговата физичка трансформација, на која се чини дека е во најдобра форма во кариерата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Boec.BG (@boec.bg)

Сепак, Украинецот никогаш немал физичка предност пред своите противници откако реши да помине во тешка категорија во октомври 2019 година. Сепак, му беа потребни само победи над Чаз Витерспун (38-4) и Дерек Чисора (34-13) пред да одговори за кратко на повикот на Ентони Џошуа (28-3) во септември 2021 година и да се поклони со четворица од пет најважни појаси во дивизијата – ИБФ, ИБО, ВБА и ВБО.

Тајсон Фјури исто така немаше можност да се натпреварува со човек кој едвај ги исполнува критериумите за категоријата, но сепак традиционално е помасовниот боксер во рингот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО