Кутур истакнува дека со доаѓањето на Френсис ПФЛ сега е втората најдобра ММА промоција во светот

Камерускиот ММА борец Френсис Нгану од неодамна е член на ПФЛ, а неговата прва борба се очекува следната година во ППГ „суперфајт“ категоријата.

Поранешниот шампион на УФЦ, Ренди Кутур, денес работи како коментатор на ПФЛ.

Членот на Куќата на славните на УФЦ неодамна изјави дека со доаѓањето на Френсис ПФЛ е втората најдобра ММА организација во светот.

„Сите сме возбудени што Френсис Нгану ќе ја продолжи кариерата во ПФЛ. Сега сме втора ММА промоција во светот, многу интересна. Почнавме со европскиот ПФЛ и веднаш распродадовме две ревии“, рече Ренди Кутур и додаде:

„Френсис од следната година ќе биде во специјална категорија, а ќе ја води и африканската ПФЛ. Тоа е неверојатно полетување на целата организација. Разговаравме и за започнување на австралиската ПФЛ. Во секој случај, ќе ни биде возбудливо и многу интересно.

Легендарниот борец го допре шампионот на ПФЛ во тешка категорија и потенцијален противник на Френсис, Хрватот Анте Делије.

„Минатата година Анте Делија го освои турнирот, а пред да пристигне овде го бараа УФЦ и Белатор. А тој го избра ПФЛ. Тренира со Кро Кап и изгледа одлично. Би сакал да гледам меч помеѓу Делија и Нгану“, изјави Ренди Кутур.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО