Шарабутдин Магомедов: Половина Русија е на хемикалии

Рускиот УФЦ борец Шарабутдин Магомедов ја откри причината поради која доцни неговото деби во организацијата.

Магомедов потпиша договор со УФЦ уште во декември 2022 година, но својата прва борба во лигата планира да ја одржи дури на 21 октомври на турнир во Абу Даби. За се се виновни тестовите на УСАДА кои Магомедов не може да ги помине. Тој постојано е позитивен на мелдониум.

Шарабутдин тврди дека земал милдронат затоа што сите го земале за време на коронавирусот.

„Првично ми беше понудено да се борам со Пауло Коста. Али Абделазиз ме контактираше и ми понуди да се бориме со Коста. Му реков: „Можам да се борам, нема проблем“.

Но, поради фактот што земав милдронат, можеше да бидам разбиен поради забранети супстанции. Останува во телото до една година. Допинг комисијата ме тестира веќе половина година, по петти пат земаа примерок.

Дојде претпоследниот тест кој по трет пат покажа мелдониум во крвта. Се е јасно и чисто, но „милдронат“ ме успорува. Сите што беа болни со коронавирус, сите пиеја милдронат.

Тоа е како витамин за срцето. Така сега половина Русија е на допинг. Половина Русија се хемичари“, рече Магомедов

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО