Кревач на тегови со Даунов синдром ги победува спортистите без посебни потреби (ВИДЕО)

Ден Мекгаули, кревач на тегови со Даунов синдром, доби широко распространето восхитување и почит. Причината лежи во неговата цврстина, која му помогна да ги победи спортистите без инвалидитет и да обезбеди два европски златни медали.

И покрај тоа што му беше кажано дека никогаш нема да успее, 33-годишниот Мекгаули, кој е висок 1,58 сантиметри и тежок 56 килограми, веќе се етаблираше како светски шампион и четирикратен шампион на Комонвелтот.

Неговото неодамнешно појавување на европската сцена дополнително ја зацементира неговата моќ. Животот на Ден е далеку од обичен. Има надминато бројни предизвици, вклучително и две операции на срцето.

Незачуден се соочил со конкуренцијата која ја сочинувале здрави натпреварувачи. Покажувајќи ја својата истрајност подигна 70 килограми и импресивни 90 кг во категоријата до 59 килограми.

Роден со срцева мана, на 4 месеци и 2 години му беше извршена операција на срцето. И покрај тие рани борби, неговата страст за кревање тегови се појавува пред повеќе од една деценија кога почна да тренира за слабеење.

Неговото меѓународно деби се случи на првенството на Комонвелтот во кревање тегови во 2015 година во Ванкувер, Канада, каде го освои својот инаугуративен златен медал.

Неверојатно, влијанието на Ден ги надмина неговите сопствени достигнувања, инспирирајќи ја мајка му Џудит да се занимава со кревање тегови. Во синхронизација со нејзиниот син, Џудит освои златни медали во нејзината возрасна категорија на Игрите на Комонвелтот и Европското првенство.

Приказните како оваа ни покажуваат дека сè е можно, но само кога некој тоа го сака и не бара изговори.