Ковингтон за Хамзат Чимаев: изрод со кучешко лице

Колби Ковингтон (17-3) остро го критикуваше Хамзат Чимаев (12-0), потсетувајќи на изјавата на Чеченецот дека сака да ја заврши кариерата поради коронавирусот.

Чимаев пред неколку години не можеше да се опорави од Кoovid-19 и објави дека ја завршува кариерата. Рамзан Кадиров го повика во Чеченија, каде најдобрите лекари успеаја да го кренат на нозе. Кадиров го убеди Чимаев да продолжи со борбите.

Хамзат во последните месеци се залагаше за борба со Ковингтон. За жал, тоа не се случи, а Дана Вајт неодамна откри дека Хамзат оди во средна категорија. Ковингтон, пак, за титулата во полусредна категорија ќе се бори со Леон Едвардс.

Колби не сака да слуша повеќе за Чимаев, кој не бил достоен ни да го држи завојот.

„Овој човек е за потсмев. Не вреди во битките. Целосно непрофесионално. Не сакам повеќе да го слушам неговото име. Вие сте тие кои го промовираа да стане ваков гигант.

Овој човек не е достоен да ми го држи завојот. Тие му дадоа лесна борба со Нејт Дијаз за да ја изгради својата борба против мене. Сакаа тоа да биде шоу. Чимаев не успеа во тоа. Неуспешното мерење, потфрли за 4 килограми.

Овој изрод со кучешко лице ја заврши кариерата со настинка. Сепојави на вагата, а потоа се насмеа. Овој човек е ебен непрофесионалец“, изјави Ковингтон за медиумите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMAFighting.com (@mmafighting)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО