Конор против Волкановски? Тоа ќе биде интересно

Конор Мек Грегор ја следи стара категорија откако ја напушти во 2015 година.

Ирецот изби на сцената во 2013 година како млад натпреварувач во перо категорија во Ултимејт фајтинг шампионатот (УФЦ). По шест последователни успешни настапи во октагонот Мек Грегор го освои неприкосновениот појас на УФЦ со неговиот познат нокаут од 13 секунди над Хозе Алдо на УФЦ 194.

Освојувањето на титулата во перо категорија на Мек Грегор беше неговата последна борба во дивизијата пред да започне неколку борби во лесна и полутешка категорија. Иако неговото претстојно враќање најверојатно ќе биде во полусредна категорија, поранешниот носител на титулата во две дивизии има интерес за потенцијален меч со шампионот во перо категорија Александар Волкановски.

„Сè уште не сме готови“, изјави Мек Грегор на Меган Оливи на Јутјуб каналот на УФЦ. „Кога ќе завршиме, ќе почувствувам дека мојот пат е завршен и ќе бидам таму каде што сакам да бидам.

Секако дека лесната категорија е опција“, додаде тој. „Никогаш не сум пропуштил тежина. Шампион во перо и лесна категорија. Ми се допаѓа и полутешката тежина. Сите ми се допаѓаат. Дури и борбата со шампионот Алекс Волкановски би била убава битка во дадена фаза. Подготвен сум за сите“.

„Великиот“ го нападна појасот во лесна категорија во февруари 2023 година, кога не успеа да го совлада шампионот Ислам Махачев, иако имаше спротивни мислења и убедувања. Волкановски му одговори на Мек Грегор, нудејќи му да се бори во лесна категорија, а притоа да биде отворен за секоја тежина.

Волкановски подолго време сака да се бори со Мек Грегор, бидејќи победата на кој било ќе му даде на победникот победа над сите шампиони на УФЦ во перо категорија во историјата на промоцијата. Волкановски ќе ја бара својата петта одбрана на титулата против привремениот шампион Јаир Родригез на УФЦ 290 на 8 јули 2023 година. Од друга страна, Мек Грегор се соочува со Мајкл Чендлер на сè уште ненајавен датум. Тоа ќе биде прва за Мек Грегор откако ја скрши ногата против Дастин Пориер на УФЦ 264 во јули 2021 година.

„Не само камбек – најголемото враќање во боречките спортови“, рече Мек Грегор за неговата претстојна борба со Чендлер. „Тоа е она што ќе биде. Ќе го клоцам овој човек во глава. Тој е изграден да биде клоцан насекаде, и тоа е она кон што се стремам. Мојата цел е да ја завиткам таа челична шипка околу противникот. Запомни како ми се закачи ногата? Па, така, тој ќе ја обеси главата сега. Па јас сум возбуден поради тоа, мотивиран сум поради тоа и сигурен сум дека ќе се борам со Чендлер“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО