Куче го касна Тимофеј Цзју

На 18 јуни треба да се одржи боксерскиот меч на синот на легендарниот шампион Костја Цзjу, Тимофеј.

Тој продолжува да биде непоразен, како и да доминира со своите противници. Нов тест за него е Мексиканецот Карлос Окампо. Тим изгледаше како фаворит во оваа борба, но има вести кои можат сериозно да ја променат ситуацијата.

Авторитетното британско издание Гардијан објави дека самата борба Цзју-Окампо е под закана. Причина за тоа, според изворот, било каснување од куче. Тимофеј дури бил однесен во болница, каде му била извршена операција на десната подлактица.

Менаџерот на Цзју подоцна изјави дека во моментов нема закана по здравјето на боксерот, додавајќи дека не се сомнева дека Тим ќе биде подготвен за борбата на 18 јуни. Тим моментално е привремен светски шампион во средна категорија на ВБО.

Закрепнувањето по операцијата може да потрае долго време. Тим дефинитивно е во голем ризик против Окампо, кој има боксерски скор од 34-2.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО