Колби Ковингтон: Во моментов сум најдобар на светот

Двократниот предизвикувач за титулата во полусредна категорија на УФЦ, Колби Ковингтон, зборува за неговата претстојна борба со актуелниот носител на титулата Леон Едвардс.

Борбата Едвардс-Ковингтон ќе се одржи на 16 декември во Лас Вегас (САД) и ќе биде главна на УФЦ 296. 35-годишната ѕвезда од САД ќе влезе во кафезот за прв пат од март 2022 година. Колби потоа доминираше на Хорхе Масвидал и се врати на победничките патеки откако претходно загуби од Камару Усман.

Во последните 6 борби Колби се бореше 3 пати за појасот. Успеа да го победи Рафаел дос Анчос и стана привремен шампион во 2018 година. Следеа две борби за титулата со Камару Усман, но загуби. Сега Ковингтон добива уште една шанса и верува дека овој пат ќе биде шампион.

„Нема да ме видите како полудувам ако победам против Едвардс. Подготвен сум да се борам и знам дека сум најдобриот борец во полусредна категорија на планетата во моментов. Сè ќе оди како што очекувам. Не се работи за дестинацијата, туку за патувањето.

Имав одлично патување и постигнав многу. Никој не знае колку напорно работев секој ден или пот и солзи што ги вложив во тоа. Светот чека будење, а хејтерите ќе бидат лути“, изјави Ковингтон за УФЦ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО