Даниел Кормиер: Махачев ќе се бори со Оливеира, Гејџи и Пориер

Поранешниот шампион на УФЦ во две категории, а сега во Куќата на славните, Даниел Кормиер, верува дека следен противник на Ислам Махачев ќе биде Бразилецот Чарлс Оливеира.

Според Кормиер, реваншот на борците треба да се одржи во првиот квартал од 2024 година. Потсетуваме дека претходно Махачев рече дека би сакал да се бори пред средината на март. Ислам сака да се бори пред да почнат рамазанските пости. Кормиер верува дека Чарлс Оливеира е следен за појасот и дека во март ќе се бори со Ислам.

ДК откри дека Ислам следниот пат ќе се бори со Џастин Гејџи и Дастин Пориер. Ова се неговите закажани борби за 2024 година.

„Прв противник на Ислам Махачев ќе биде Чарлс Оливеира. Тоа веќе го знаеме. Махачев ќе се бори со него во март. Кој ќе биде втор? Џастин Гејџи. Лично мислам дека Дастин Пориер ќе биде трет. Ислам се соочува со голем број тестови следната година“, рече Кормиер на Јутјуб.

Првата борба меѓу Махачев и Оливеира се одржа во октомври 2022 година и заврши со победа на Русинот во втората рунда. Двајцата требаше да имаат реванш пред еден месец, но Чарлс се повлече поради повреда. На негово место дојде Александар Волкановски, кого Ислам го нокаутира во првата рунда.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Islam_Makhachev (@islam_makhachev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО