Германската репрезентација го сака Воденски (Фото)

боречки спортови
Кристијан Воденски

Најталентираниот Македонец за боречки вештини Кристијан Воденски, кој живее во Германија, а по потекло од Струмица, е пред нови предизвици . Тој одлично ги владее каратето, кик боксот, борење, бјј/граплинг. На 21 септември ќе насатпи на „Германија опен“, а на 15 ноември ќе земе учество бјј/граплинг во Париз, Франција, на НАГА Европа.
– Германската репрезентација во кик бокс го побара Кристијан на Светското првенство во Хрватска на 23 октомври да настапува за Германија- ни изјави неговиот тренер и татко Ванчо Воденски, кој е поранаешен каратист.
Досега Кристијан настапуваше под боите на македонското знаме.
Да потсетиме дека Кристијан има само осум години и е шампион на Германија во кик-бокс во категориите семи контакт и лајт контакт до 25 килограми. Досега имал 48 борби, при што има: 40 победи, 5 порази и 3 нерешени средби. Негов најголем успех е победата на турнирот „НАГА“, кој важи за најголем турнир во светот за бразилско џиу-џицу. Амбициите на Кристијан се да сатне светски шампион во „ултимејт фајт“. Кандаскиот натпреварувач во УФЦ, Џорџ Сент Пјер, мајстор по карате и бразилско џиу џицу, е идолот на Кристијан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО