Кет Цингано награди ученици со стипендија од 10.000 долари

182

Поранешната актуелна спортистка на УФЦ и Белатор, Кет Цингано, ја награди Дестини Валас од Бирмингем, Алабама, со 10.000 долари. Валас ја трогна Цингано со нејзината апликација за Стипендијата за надминување на загуба.

Кејт ја создаде стипендијата во 2021 година на Bold.org. Оваа страница е дизајнирана да ги поддржи студентите кои страдаат од загуба. Натпреварувачката во Белатор знае од прва рака како е да се продолжи по губењето на важна личност.

Трагично, нејзината мајка почина од рак на мозокот во 2005 година. Тоа беше тежок удар за Кејт, но таа продолжи да се бори. За жал, во животот на Цингано се вовлече уште една трагедија. Во 2014 година нејзиниот сопруг изврши самоубиство. Тој беше битен дел од нејзината ММА кариера додека ја тренираше и ја поддржуваше.

Сега има 39 години, таа продолжува да се бори како ММА борец, докажувајќи му на својот син дека е можно да се надминат некои од најтешките предизвици во животот.

Стипендијата за надминување на загубата е можност на Цингано да им помогне на оние кои тагуваат, но сепак сакаат да ги остварат своите амбиции. Животот погоден од трагедија може да продолжи, а Цингано сака да го поддржи тоа.

Од илјадниците поднесени апликации, само една била победничка. Дестини Валас испрати искрен есеј објаснувајќи ја тагата што таа и нејзиниот брат ја чувствувале по трагичната смрт на нивната мајка.

Цингано до денес има скор 12-4 во ММА и е во серија од 2 последователни победи. Во нејзината последна борба ја победи Паркер со завршница пред 1 година. Кејт се очекуваше да се бори минатиот месец, но поради повреда  се повлече од борбата со Пем Соренсон.