Кенеди Нзечукву со прекин во втората рунда го победи Јон Кутелаба

Мечот меѓу Дерик Луис и Сергеј Спивак требаше да биде главен настан на УФЦ Фајт најт 215, но борбата беше откажана поради здравствени проблеми на Блек бист.

Така, борбата меѓу Кенеди Нзечукву и Јон Кутелаба беше промовирана на главниот настан во Лас Вегас.

Нзечукву го совлада Кутелаба со прекин во втората рунда и веројатно го исфрли Молдавецот од УФЦ.

Имено, тоа беше трет пораз во низа за Јон и петти во последните седум борби (има победа против Девин Кларк и реми со Дастин Џејкоби).

Нигерискиот борец, кој го победи Дарко Стошиќ во 2019 година, ја постигна втората победа во низа по триумфот во јули против Карл Роберсон.

Кутелаба се обиде со граолинг да го нападне Нзечукву во првата рунда и имаше неколку добри соборувања, но Кенеди успешно се одбрани.

Нигериецот тргна подобро во втората рунда, удирајќи го противникот со колена и боксерски комбинации.

Во еден момент Нзечукву одлично со колено го погоди во главата Кутелаба, кој не се потресе, но ја искористи шансата и ја заврши борбата со серија удари.

Во конасловната борба Валдо Кортес-Акоста го победи Чејс Шерман со едногласна одлука.

Валдо доби договор со УФЦ на почетокот на август, а дебитираше на крајот на октомври со победата против Џаред Вандера.

Резултати УФЦ Фајт најт 215:

Кенеди Нзечукву – Јон Кутелаба – ТКО (колено и удари), Р2 (1:02)
Валдо Кортес-Акоста – Чејс Шерман – едногласна одлука (30–27, 29–28, 29–28)
Муслим Салихов – Андре Фијаљо – ТКО (удар со нога од вретење и удари), Р3 (1:03)
Џек Дела Мадалена – Дени Робертс – ТКО (удари), Р1 (3:24)
Чарлс Џонсон – Жалгас Жумагулов – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)

Воведни борби:
Џенифер Маја – Марина Мороз – едногласна одлука (30–27, 29–28, 29–28)
Мајлс Џонс – Винс Моралес – едногласна одлука (30–27, 29–28, 29–28)
Рики Турсиос – Кевин Нативидад – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Ванеса Демопулос – Марија Оливеира – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Бради Хистанд – Ферни Гарсија – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Наталија Силва – Тереза ​​Бледа – ТКО (удар со нога од вретење и удари), Р3 (1:27).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО