Канело по победата против Головкин: Благодарам пријателе!

Боксерската ѕвезда на Ексицијан, Канело Алварез со победата против Генади Головкин го одбрани појасите светски шампион на ВБА (Супер), ВБЦ, ИБФ и ВБО во суперсредна категорија.

Во нивната трета меѓусебна пресметка одржана во Т-Мобиле арената во Лас Вегас, Канело доминираше во текот на целиот натпревар и стигна до убедлив триумф.

Пред нивната последна рунда Канело и Головкин допреа ракавици за да ја изразат својата почит еден кон друг.

„Ти благодарам многу пријателе, ти благодарам Головкин“, изјави по мечот Канело Алварез и додаде:

„Поминав низ некои многу тешки работи во мојот живот, а единственото нешто што можете да направите е да се обидете да продолжите и да одите напред“.

Мексиканецот допре во поразот од Бафало во мај.

„Имав тешки моменти, но покажав дека и по пораз можеш да останеш голем. Важно е да покажете понизност и да се обидете да се вратите. Успеав во тоа“, истакна Канело Алварез и подвлече:

„Головкин е навистина добар борец. Мило ми е што го споделив рингот со него. Продолжувам да го задржам моето наследство“.

Головкин му честиташе на Канело за победата и истакна дека повеќе нема несогласувања меѓу нив.

„Честитки за Канело и неговиот тим. Тој е вистински воин“, изјави Генади Головкин и најави враќање во средната категорија, каде има намера да ги брани шампионските титули во ИБФ и ВБА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО