Канело Алварез: Не сум импресиониран од Головкин

84

Канело Алварез не е импресиониран од победата на Генади Головкин.

Головкин на почетокот на месецов го нокаутира Риота Мурата и влезе во серија од 4 последователни победи. Со оваа победа ги одбрани титулите на ИБФ и ИБО во средна категорија. Алварез пак напорно се подготвува за боксерскиот меч со Дмитри Бивол кој ќе се одржи на 7 мај во Вегас.

Во оваа борба Алварез ќе се обиде да стане шампион на ВБА во полусредна категорија. Канело ќе брани серија од 15 последователни победи. Ако успее да се справи со Бафало, тогаш наесен ќе има трилогија со Головкин.

Алварез и Головкин водеа две битки во 2017 и 2018 година. На првата средба судиите досудија нерешено, што предизвика многу контроверзи. Во втората битка Алварез победи со одлука, но се уште имаше сомнежи за неговата победа. Двата меча продадоа над еден милион платени прегледи.

Во интервју за BoxingScene, Алварез зборуваше за Головкин.

„100 отсто сум фокусиран на Бивол и не ме интересира борбата со Головкин. Прво треба да се справам со Дмитри, а потоа ќе видиме. Но, луѓето сакаат да ја видат оваа битка, нели? Оваа борба ќе биде за народот.

Головкин против Мурата? Не сум импресиониран, но изгледаше добро, изгледаше силно.

Сепак, никогаш не сум импресиониран. Знам што прави и знам дека е силен борец, но тешко е да ме изненади. На крајот, знам сè за него“.