Каел Сонен откри дека УФЦ сака Леон Едвардс да му го отстапи местото на Конор Мек Грегор

150

Леон Едвардс треба да биде следниот противник на шампионот на УФЦ во полусредна категорија Камару Усман, додека Хамзат Чимаев и Колби Ковингтон треба да се задоволат со следниот предизвикувач.

Се работи за ветувачки комбинации на врвот на категоријата, а прилика чека и Белал Мухамед, но би можел да победи на гостувањето кај Жилберт Барнс.

И така може да се договори Конор Мек Грегор да не интервенира.

Имено, Ирецот еднаш ги прескокна сите предизвикувачи во лесна категорија, а без разлика што немаше никакви настапи во дивизијата, ја доби борбата за појасот.

Ноториус ја освои титулата во лесна категорија во ноември 2016 година против Еди Алварез.

Една година претходно тој стана шампион во лесна категорија кога го нокаутира Хозе Алдо за само 13 секунди.

Мек Грегор се опоравува од тешката повреда што ја заработи минатиот јули кога ја скрши ногата на мечот против Дастин Пориер.

Во последните четири борби има три порази, а желба му е да се бори за титулата во реваншот.

Тој бара да се бори за титулата во полусредна категорија бидејќи сака да биде освојувач на титулата во три различни категории на УФЦ.

Поранешниот ММА борец Каел Сонен во видео објавено на неговиот канал на Јутјуб откри дека УФЦ сака да му го расчисти патот на Мек Грегор до натпреварот против Усман.

„Ми кажаа дека на Леон Едвардс му бил понуден хонорар за неговиот настап и победа. Се што пишува во неговиот договор и сумата што ја договорил за мечот против Усман, промоцијата ќе му исплати доколку се согласи да се повлече од тој меч“, изјави Каел Сонен и додаде:

„Во УФЦ можам да го истуркам од таа борба, но не сакаат никаква тензија или некој да се налути. Тие мислат дека тој заслужува хонорар, но сакаат тој да го остави своето место на некој друг. Веројатно Конор Мек Грегор“.