Јубенк остана без противник на 11 декември

Борбата меѓу Лијам Вилијамс (23-3-1) и Крис Јубенк Јуниор (31-2) нема да се одржи. Двајцата Британци требаше да се сретнат на 11 декември во Кардиф за да одредат кој е број 1 на Островот во средна категорија. Победникот требаше да го даде и следниот предизвикувач за појасот на Деметриус Андраде (31-0) во верзијата на ВБО.

Сепак, се испостави дека Вилијамс не може да се соочи со Јубенк, а причина за тоа е повреда. Неколку дена пред гала вечерта Велшанецот заработи повреда, што доведе до промена на целокупната организација на настанот, промовиран од „Зауерланд“.

Кале Зауерланд неодамна објави дека мечот на двајцата Британци е најзначајниот на Островот во годината. Во овој случај, сепак, ќе се одложи за следната пролет.

Гала вечерта најверојатно ќе ја води женски меч. Во него, светската шампионка на ВБА, ВБЦ, ВБФ и ИБФ, Клариса Шилдс (11-0) ќе се сретне со Ема Козин (21-0-1).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО