Јиржи Прохаска објасни зошто се согласил на мечот со Ракиќ: Не ми е гајле кој е најсоодветен противник за мене

Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија не бега од најтешките предизвици.

Александар Ракиќ го очекува многу важен меч кон средината на четвртиот месец (13 април) годинава. Српскиот полутешкаш ќе настапи на спектакуларниот настан УФЦ 300, а противник ќе му биде Јиржи Прохаска, поранешниот шампион во полутешка категорија на УФЦ.

Евентуална победа над Прохаска потенцијално би отворила можност за Ракиќ да го нападне појасот на УФЦ. Ракиќ долго време го сонува тој појас, но сплетот на несреќни околности и тешките повреди го забавуваат српскиот борец на патот кон врвот. За среќа, Ракиќ вчера го прослави својот 32 роденден и има уште неколку години кариера пред него.

Сепак, победата над Прохаска е императив, бидејќи поразот на тој меч би го оддалечил Ракиќ од шанса за титулата. Српскиот борец секако е свесен за тоа и не се сомневаме дека ќе дојде на УФЦ 300 беспрекорно подготвен, како и секогаш.

Подготвен ќе биде и Јиржи Прохаска. Чехот беше поразен во минатата година мечот за појасот. Алекс Переира го совлада со ТКО во втората рунда, а втор последователен пораз би ги нарушил амбициите на Јиржи Прохаска. Јиржи веројатно можеше да побара полесен противник од Ракиќ, но Прохаска е познат по воинствениот дух и изборот на противници не е негова карактеристика.

„Не ми е гајле кој меч е најкоректен за мене. Сакав да се вратам што поскоро, а Александар беше првиот слободен борец кога станува збор за полутешка категорија во топ 5. Затоа го поканив на пресметката“, изјави Прохаска, а потоа даде краток осврт на претстојниот меч.

„Тој е добар борач и многу силно момче. Неговиот став не е најдобар, но како што реков, тој е разновиден. Тој е добар удирач, добро се бори, а јас сум подготвен и за двете“, додаде Прохаска во интервјуто за Лоу кик ММА.

31-годишниот Прохаска исто така е релативно млад во полутешка категорија и неговите најдобри боречки години можеби допрва доаѓаат. Многу ќе зависи од мечот со Ракиќ, но Јиржи е фокусиран исклучиво на себе. Прохаска сака постојано да се подобрува во сите сегменти.

„Сакам да спознаам мајсторство. Не само на тренинзите, туку и во се во животот. Повторување, повторување, повторување. Да се ​​биде подобар, да биде подобар. Но, сето тоа сакам да го покажам и во кафезот“, е заклучокот на секогаш интересниот Јиржи Прохаска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО