Јапонската сензација го нокаутира Омар Андрес Нарваес (ВИДЕО)

japon bokks

Јапонската сензација Наоja Иноуе го нокаутира долгогодишниот шампион на Светската боксерска организација во категорија супермува, Омар Андрес Нарваес – Ураганот (Аргентина), на галавечер во Токио. Тоа беше само осмиот меч на кандидатот. Уште во првата рунда Иноуе на два пати го собори шампионот, а потоа уште два пати во следниот дел, пред конечно да го скрши. Јапонскиот 21-годишен талент веќе  има 8 победи (7 со нокаут). Ова е втора светска титула за него во различна категорија. Во септември, тој го одбарни појасот во мува против Тајланѓанецот Самартлек Кокиетгим.

 На истата галавечер, Педро Гевара го освои појасот на Светскиот боксерски совет во категорија лесно-мува. Тој седмата рунда го победи јапонскиот ветеран Акира Јаегаши.

Венецуелецот Хорхе Линарес – Хиена по трет пат ја освои светската титула во лесна категорија. Тој направи одлична комбинација во четвртата рунда со Хаивер Прифатени (Мека) ​​и го нокаутира.

http://youtu.be/IvV0HBVDZbE

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО