Презакажана аукцијата за мечот меѓу Алварез и Јилдирим

Светскиот боксерски совет (ВБЦ) официјално ја презакажа аукцијата за борбата меѓу Сол Алварез-Канело и Авни Јилдирим.

Водечкото тело во боксот нареди двобој меѓу мексиканската суперѕвезда и Турчинот за испразнетата титула во суперсредна категорија, но навивачите воопшто не беа задоволни од „најавениот“ меч.

Аукцијата првично требаше да се одржи денес (21.09.), Но организацијата со седиште во Мексико Сити објави дека правата за домаќин на мечот ќе бидат купени на 6 октомври преку видео врска.

Управниот одбор на ВБЦ гласаше со 36-1 за одржување на ваков меч, но тој може воопшто да не се одржи. Главната причина за ова е што таквиот судир нема да го создаде посакуваниот телевизиски интерес во време кога нема приходи од билети.

Во исто време, 30-годишниот Мексиканец ги тужи промотивната компанија „Голденбој промоции“ и интернет платформата ДАЗН, која ги емитува исклучиво неговите средби.

Алварез бара отштета од 280 милиони долари и не е ни чудо што повеќекратниот светски шампион наскоро ќе најде нов промотор и телевизиски партнер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО