Изненадување: Џошуа преговара со Усик

99

Светскиот шампион во бокс во тешка категорија Ентони Џошуа и неговиот промотор Еди Херн беа забележани во Лондон во друштво на Александар Усик и неговиот претставник Александар Красјук.

Вчера таборот на Кубрат Пулев соопшти дека има договор меѓу Кубрат Пулев и Британецот за меч за Светска титула во Меѓународната боксерска федерација (ИБФ) во мај во Истанбул и дека деталите во моментот се финализирани.

Од штабот на Џошуа не ја потврди веста, а според медиумите во Англија, тој сè уште не одлучил дали ќе ја брани титулата на ВБО против Украинецот. Џошуа објави на Инстаграм во друштво на Херн и директорот на Усик, а на сликата има текст на кој се зборува за боксот. Красјук, исто така, одговори со слика со Херн и Џошуа на социјалните мрежи. До 31 јануари Џошуа треба да донесе конечна одлука со кого да боксира. Ако го избере Пулев, ќе треба да ја ослободи титулата на ВБО. Сепак, доколку претпочита меч со Усик, тогаш ќе мора да се раздели со појасот на ИБФ, за кој Бугаринот е задолжителен предизвикувач.

Џошуа требаше да се сретне со Кубрат Пулев за светската титула во 2017 година во Кардиф, но тогаш повредата го спречи Бугаринот да се бори. Случајот со Усик е различен, бидејќи обајцата се клиенти на промоторската компанија на Еди Херн, Мечрум бокс. Ова, теоретски, ќе го олесни мечот меѓу Британецот и Украинецот.