Иранскиот „Џјубар“ стана светски клупски првак

borba-suples

Ирански клуб триумфираше на Светското клупско првенство во слободен стил и освои 20.000 долари од наградниот фонд.

Шампионите ги претставуваше тимот на градот „Џјубар“, кој во финалето 6-2 го победи американскиот „Меркур“. Јенките си заминаа со чек од 15.000 долари.

 За успехот на домаќините помогнаа и двајца руски натпреварувачи од Дагестан.

 Во групната фаза „Џјубар“ ги победи сонародниците од „Кефајати“, а потоа беше подобар и од екипите на Куба и Бурунди. Во полуфиналето беше совладана уште една иранска екипа, „Кереџ“, кој во конечниот пласман беше трет и се задоволи со награда од 10.000 долари.

 Во трката за светски клупски првак учествуваа 15 клуба од 11 земји.

 Џјубар (Иран) – Меркур (САД)

 57 кг Хасан Рахим – Тони Рамос                            9-0

61 кг Бекхан Гогереев – Џо Колон                       10-0

65 кг Магомед Курбаналиев – Рис Хемфри      4-4 – победа за Курбаналев

70 кг Мехди Тагави – ​​Адам Хол                             3-0

74 кг Еатола Акбар – Ендрју Хоу                          1-2

86 кг Мохамад Ебрахими – Дарен Крило        10-2

97 кг Џамал ​​Мирзаи – Винг Михалак                12-0

125 кг Саед Мусави – ​​Тајра Фочун                        3-3 – победа за Фочун

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО