Ива Сандева со златен медал од Софија

Делини во Софија

Ива Сандева од ТК Петровец од Скопје го освои првото место во категоријата до 36 килограми за пионери на исклучително силниот таеквондо турнир „Прв трофеј на Хереја-Прв куп на корејскиот пратеник“ во Софија, Бугарија, каде што имаше околу 1000 натпреварувачи од 14 земји.

Делини учествуваше со шест натпреварувачи, тројца во кадетска конкуренција и тројца во пионерска. Давор Крстевски и Иво Сандев во првото коло победија, но во второто се поразени, додека Христијан Спасовски, Никола Џопевски и Деспина Јовчевска беа поразени уште во првото коло.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО