ИН МЕМОРИАМ: Властмир Јовановиќ – Чен – мајстор на исклучителни техники и големи борби

Vlastmir Jovanovik Cen

Карате клубот Металург и македонското карате изгуби еден од своите истакнати ченови, карате мајстор 4 дан, Властимир Јовановиќ – Чен, кој почина по кратко боледување.

Тој беше член на сениорската карате репрезентација на Македонија за која настапуваше на Меѓународниот карате турнир „13 Ноември“ во Скопје, како и на други меѓународни турнири надвор од Македонија.

Во 1986 година на Државното првенство на Југославија во Прилеп стана вицешампион во лесна категорија, а подоцна на подготовките се избори и за место во сениорската карате репрезентација на Југославија со која истата година настапи на Европското првенство во Мадрид-Шпанија.

Во 1987 година со своите борби придонесува КК Металург да го освои 2-то место во Сојузната карате лига ИСТОК (со ист број бодови како и првакот КК Нови Београд и победа на Металург во меѓусебниот дуел).

Ќе остане запаметен по неговите исклучителни карате техники и одличните борби.

Карате клубот Металург и Ипон.мк изразуваат сочуство до неговата фамилија за ненадонаместливиот губиток.

Погребот е денеска во 14:30 часот на гробиштата во Камник (населба Ченто).