Имамов го победи Канониер со прекин, Рејес се врати со нокаут

Французинот со дагестански корени Насурдин Имавов го победи домашниот борец Џаред Канониер со прекин во четвртата рунда на настанот УФЦ на ЕСПН во Луисвил.

Но, по таа борба сепак можеше да се пролекуваат опашки, бидејќи во моментот на паузата Американецот, без разлика што беше малку потресен, беше подготвен да го продолжи дуелот.

Имавов побара нокаут, но судијата Џејсон Херцог реши да ја прекине борбата. Тоа беше втора победа во низа и 14-та во кариерата за францускиот борец.

Во конасловната борба Доминик Рејес се врати со победа по година и пол пауза. Американскиот борец со нокаут во првата рунда го победи сонародникот Дастин Џејкоби.

Тоа е прва победа за Рејес по четири порази во низа. Неговиот последен триумф беше во октомври 2019 година кога во првата рунда го нокаутира Крис Вајдман.

Тој го претрпе првиот пораз во кариерата (февруари 2020 година) во следниот натпревар против Џон Џонс, а потоа загуби од Јан Блачович, Јиржи Прохаска и Рајан Спан.

Големиот млад мексикански борец Раул Росас Јуниор ја забележа третата победа во четвртиот настап во УФЦ, победувајќи го Рики Турсиос со завршница (гушење од позади).

Резултати од настанот УФЦ на ЕСПН 57:

Насурдин Имавов – Џаред Канониер – ТКО (удари), Р4 (1:34)
Доминик Рејс – Дастин Џејкоби – КО (удари), Р1 (2:00 часот)
Раул Росас Јуниор – Рики Турсиос – завршница (гушење од позади), Р2 (2:22)
Бруно Фереира – Дастин Столцфус – КО (вртење лакт од позади), Р1 (4:51)
Захари Рис – Хулијан Маркез – ТКО (удар во тело и удари), Р1 (0:20)
Пунахеле Соријано – Мигел Баеза – едногласна одлука (30–25, 30–25, 30–27)

Воведни борби:
Лудовит Клајн – Тијаго Мојсес – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Карлос Пратес – Чарлс Радке – КО (колено во телото), Р1 (4:47)
Бред Катона – Џеси Батлер – едногласна одлука (30–26, 30–27, 30–27)
Монтана де ла Роса – Андреа Ли – поделена одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Даниел Маркос – Џон Кастањеда – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Дениз Гомес – Едуардо Моура – ​​поделена одлука (28–29, 30–27, 30–27)
Тејлор Лапилус – Коди Стаман – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Пуја Томар – Рајан дос Сантос – поделена одлука (30–27, 27–30, 29–28).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО