Хрговиќ доминираше и со прекин во 12. рунда го совлада Австралиецот МекКин

Најдобриот хрватски боксер Филип Хрговиќ убедливо стигна до 16. победа во професионалната кариера. Хрга го победи Австралиецот Демси МекКин со прекин во 12. рунда на настанот во лондонската О2 арена.

Филип доминираше во текот на целиот меч и неколку пати добро го стресе австралискиот борец, кој постојано го фаќаше Ел Анимал и бараше одмор.

Судијата во рингот му дозволи на Австралиецот да се бори на овој начин долго време и само го опомена на крајот.

Во последното рунда Филип конечно го скрши отпорот на МекКин и го разниша со одлична серија удари.

Судијата почна да му брои на Австралиецот кој почна да се тетерави во рингот, но потоа означи крај на натпреварот.

Со победата Ел Анимал го потврди статусот на задолжителен предизвикувач на ИБФ и ќе биде прв во линијата за мечот против подобриот од борбата Усик – Дубоа.

Во главната борба на боксерскиот настан Ентони Џошуа со нокаут во семата рунда славеше против Роберт Хелениус.

Дванаесета рунда:

Филип зададе одлична серија и го испрати МекКин во нокдаун. Судијата почна да му брои на Австралиецот кој почна да се тетерави во рингот, но потоа означи крај на натпреварот.

Единаесета рунда:

Хрга одлично го погоди првиот удар, но МекКин за чудо остана на нозе. Двајцата се при крај со силите. Преостана уште една рунда.

Десета рунда:

Филип продолжи да ја контролира борбата, а неколку пати добро го удри противникот. Австралиецот повторно го бараше клинчот.

Деветта рунда:

Хрговиќ одлично го погоди противникот со десен дрикет, но Австралиецот се задржа на нозе. Во последната минута Филип со неколку удари добро се стресе МекКин.

Осма рунда:

МекКин е малку поактивен, а Хрговиќ контрира. Хрговиќ одлично ја контролира борбата.

Седма рунда:

Хрговиќ повторно ја доби рундата, многу е поактивен од противникот кој постојано бара прекин во клинчот. Финишот повторно му припадна на Филип.

Шеста рунда:

Филип неколку пати добро го удри противникот, но по секој напад МекКин бара клинч. На крајот, Хрга добро го стресе австралискиот борец.

Петта рунда:

Австралиецот тргна малку поагресивно, но брзо се извлече. Хрговиќ продолжи да го притиска противникот и повторно упати неколку одлични удари.

Четврта рунда:

Ударите на Филип одлично ги наоѓаат главата и телото на МекКин. Освен што добро погодува, добро и брани. Убедливо победи и во оваа рунда. Хрга трпеливо го гради својот пат до триумф.

Трета рунда:

Хрватскиот боксер продолжува да доминира. Брилијантно го погодува австралискиот борец, кој сè потешко ги брани ударите на Филип.

Втор круг:

Филип трпеливо боксираше, но со неколку удари добро го затресе Австралиецот. МекКин се спаси држејќи се. На крајот Хрга добро го удри противникот уште неколку пати.

Прва рунда:

Двајцата влегоа претпазливо во натпреварот. Филип беше нешто поактивен во првата рунда. Мечот беше договорен во 12 рунди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО