Хил Џамахал со прекин во четвртата рунда го совлада Тиjаго Сантос, Џеф Нил го нокаутира Луке

Џамахал Хил успешно ја заврши работата на настанот УФЦ на ЕСПН 40 што се одржа во Лас Вегас. Американскиот борец (11-1) со прекин во четвртата рунда го совлада Бразилецот Тијаго Сантос (22-11) и со тоа стигна до третиот триумф во низа.

На почетокот на борбата Бразилецот користеше различни удари за да ја намали подвижноста и агресивноста на Хил, бидејќи е познато дека често започнува многу агресивно.

Веќе во втората рунда ритамот неверојатно се зголеми, а Хил го намами Сантос во дива размена на удари.

Бразилскиот борец се снајде добро, но како одминуваше натпреварот, беше забележливо дека му е се потешко да го следи ритамот на Џамахал.

Во третата рунда Сантос се обиде да го сврти мечот со соборување, но Хил брзо ја крена борбата на нозе.

На средината од четвртата рунда и двајцата борци се вклучија во уште една дива размена на удари. Хил го собори Сантос кој се обиде да го преживее големиот налет на противникот, но беше доста уморен и замаен.

Се обиде да остане во борбата, но немаше спас. Хил беше опсипан со лактите, а судијата Херб Дин ја прекина борбата.

Пред оваа победа Хил славеше против Џими Крут и Џони Вокер, и двајцата со нокаут во првата рунда. Седум од 12-те професионални мечеви на Хил завршија со нокаут или TKO.

Тоа беше петти пораз за Сантос во последните шест настапи.

Во конасловната борба Џеф Нил го победи Висенте Луке со нокаут во третата рунда и го прозва Жилберт Барнс.

Бразилецот преку Твитер му одговори:

„Конечно, некој ме повика! Ќе видиме, честитки за Џеф Нил. Ќе видиме дали Хорхе ќе се појави. Ако не е таму, можеме да се бориме“.

Мохамед Усман го победи Зак Пауа со нокаут на почетокот на втората рунда, додека Сергеј Спивак го победи Август Сакаи со прекин во втората рунда.

Пресметката меѓу поранешната шампионка на КСВ, Аријана Липски и Присила Кахоеира беше откажана откако Бразилката побара лекарска помош.

Аријане прво не успеа на мерењето, а потоа не се чувствуваше добро, па е однесена во болница. Таа го прележала КОВИД-19 за време на подготовките.

Резултати од УФЦ ба ЕСПН 40:
Џамал ​​Хил – Тијаго Сантос – ТКО, Р4.(2:31)
Џеф Нил – Висенте Луке – КО, Р3 (2:01)
Мохамед Усман – Зак Пауга – КО, Р2 (0:36)
Џулијана Милер – Броган Вокер-Санчез ТКО Р3 (3:57)
Сергеј Спивак – Аугусто Сакаи – ТКО, Р2 (3:42)
Теренс Мекини – Ерик Гонзалес – завршница (гушење од позади), Р1 (2:17)

Воведни борби:
Михал Олексејџук – Сем Алвеј – ТКО, Р1 (1:56)
Брајан Батл – Такаши Сато – КО, Р1 (0:44)
Кори Мекена – Миранда Гренџер – завр. (гушење Фон Флу), Р2 (1:03)
Мајра Буено Силва – Стефани Егер – завршница (армбар), Р1 (1:17)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО