Хејни: Гарсија не се подобрил од аматерските денови

Девин Хени го гледа Рајан Гарсија како борец кој не се подобрил откако биле аматери.

Тие се бореа за прв пат како професионалци на 20 април во Баркли центарот во Њујорк за титулата на Хејни на ВБЦ во суперлесна категорија.

Сепак, претстојната пресметка ќе биде седма меѓу нив, откако секој од нив победи во три од шесте аматерски борби.

Хејни (25) ги забележа своите најдобри победи во 2023 година над Васил Ломаченко за да ја задржи неприкосновената титула во лесна категорија, а потоа го симна од тронот Реџис Прогреис.

Гарсија, исто така, 25, ја заврши годината со запирање на Оскар Дуарте Хурадо во осум рунди, но пред тоа загуби за прв пат во седум рунди од Џервонта Дејвис – Тенк.

„Рајан отсекогаш бил добар борец, уште кога бевме деца“, изјави Хејни за ДАЗН. „Но, како што минуваше времето, јас го надминав и станав многу подобар, а Рајан остана ист. Тоа морам да го покажам на 20 април.

Хенри, неговиот татко, исто така ќе биде таму, па ќе видиме кој ќе го спречи. Мислам дека неговиот татко ќе биде тој што ќе го фрли пешкирот и ќе ја запре борбата.

По последната борба реков дека сум водел епски борби, имам појаси. Го направив тоа и засекогаш сум во историјата. Тоа ќе биде најголемата борба во 2024 година

Тоа ќе биде мега настан“, продолжи Хејни. „Тоа ќе ме катапултира. Ќе докажам дека сум новото лице на боксот. Јас сум човекот и сум огромна атракција.

Оваа борба има долга историја. Имаме 3-3 во аматери, а ова е број 7. Затоа е време да завршиме за да докажеме кој е подобар човек, кој е подобар од аматерите, кој напредува – добар во добрите. Време е да покажам колку сум навистина одличен“.

Гарсија беше обвинет дека се откажал во седмата рунда од борбата со Дејвис, како резултат на експлозивниот удар во телото од Дејвис. Гарсија потоа го замени тренерот Џо Гусен со Дерик Џејмс.

„Сме го видовме Рајан да се откажува и претходно“, рече Хејни. „Нема да биде поинаку. Штом ќе го имате тоа во себе… Мислам дека тој ќе се откаже на 20 април.

Ние сме двајца млади момци кои ја започнавме нашата професионална кариера во Мексико. Почнавме рано и сега сме две огромни ѕвезди во спортот бокс и ни претстои да организираме огромен настан за боксот. Среќен сум што сум еден од боксерите кој ќе ја инспирира помладата генерација, особено со тоа што Рајан е толку млад.

Можеме да се наречеме ветувачки затоа што сме толку млади. Има надежни боксери кои се на наша возраст. Јас сум шампион; Рајан Гарсија сака да стане шампион, што нема да се случи. Среќен сум што сум таа личност од која помладата генерација може да учи и да се радува. Искуството е важно, особено на ова високо ниво. Рајан го нема тоа искуство. Рајан не се борел со момците со кои сум се борел“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО