Хамзат Чимаев пак се жали: Ковингтон и Коста бегаат од мене, лажат дека сакаат борба со мене

Тврди дека сите го прозиваат, но штом УФЦ почне да ја организира таа борба, противниците едноставно се повлекуваат и останува со празни раце.

Помина извесно време откако го видовме Хамзат Чимаев во кафезот, а како се одвиваат работите, тоа наскоро треба да се промени. Вчера „Борз“ почна да го прозива Роберт Витакер, а денеска на ред е уште еден врвен борец, но овој пат од полусредна категорија.

Во актуелниот последен настап Чимаев го победи Кевин Холанд, а познат ви е неговиот инцидент на официјалното мерење пред него. Требаше да се бори со Нејт Дијаз, но борбата пропадна бидејќи се појави 3,5 килограми повеќе. На моменти се чинеше дека се одлучил за средна категорија затоа што изгледа прилично голем, а со прозивката на Витакер тоа изгледаше како потврдена работа. Но, Чимаев постојано си поигрува со нервите на навивачите, а сега повторно го прозва Ковингтон:

„Немам поим што се случува со Ковингтон. Кога се сретнав со УФЦ, го спомнаа. Чекам половина година, а ми се чини дека не ја сака таа борба. Сите ме викаат по име, а кога УФЦ се обидува да организира борба, тогаш почнуваат да бегаат. Мислам дека тоа ќе биде победникот од трилогијата меѓу Усман и Едвардс, нека ми дадат кој и да е“, изјави Чимаев за ММА Ред корнер.

„Мислам дека ќе се борам со Роберт Витакер. Нема противник, Пауло Коста побегна откако толку зборуваше за мене и Роберт. Ја сакам таа борба, иако ми се допаѓа како личност, тој е добро момче. Не ги преминува границите и не зборува глупости, нашата прес-конференција би била забавна“, додаде тој.

Очигледно е дека едната страна лаже; или Чимаев не ги прифаќа овие борби или сите противници бегаат од него. Секој сам нека процени што е вистина, но се надеваме дека наскоро ќе влезе во кафезот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО