Хабиб Нурмагомедов останува подготвен

90

Неспорниот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов се врати на интензивните тренинзи. Непоразениот борец постеше за време на светиот месец Рамазан и сега може целосно да се посвети на подготовките за одбрана на појасот. Лично, „Орелот“ поминува многу тешко време, бидејќи неговиот татко Абдулманап се уште е во сериозна состојба во болница во Москва.

На почетокот на овој месец беше извесно дека легендарниот тренер е заразен со коронавирус и има срцев удар. Лекарите мораше итно да го оперираат и два пати да го стават во вештачка кома. До денес, нема вести за здравјето на Абдулманап. Хабиб покажува силна психа и објавува фотографии од салата, каде што тренира за борбата со Џастин Гејџи.

Се очекува во септември да се борта за обединување на титулите. Остануваат уште три месеци до враќањето на непоразениот борец, кој сподели фотографија од неговиот тренинг и напиша дека останува подготвен.

View this post on Instagram

Stay ready

A post shared by Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) on

https://www.instagram.com/p/CAsYUB-laoi/?utm_source=ig_embed