Хабиб: Ништо не ме мотивира за да се вратам

154

Поранешниот шампион во лесна категорија на УФЦ, Хабиб Нурмагомедов зборува за разговорот со претседателката на организацијата Дана Вајт, по што шампионската титула конечно беше испразнета, а Дагестанецот се повлече.

„Многу е тешко да му откажам на Вајт, ќе бидам искрен. Понекогаш беше добро расположен, беше љубезен… Понекогаш спротивното. Имавме вистински машки разговор помеѓу двајца искрени мажи. За време на последната средба, тој ме праша: „Еј, што ќе правиме“? Реков: „Ништо не се смени. Лесната категорија треба да се развива. Не сакам да ја држам ситуацијата“, рече Хабиб.

„Ништо не ме мотивира да се вратам во кафезот. Но, имав толку многу блиски луѓе кои ми помогнаа да станам ѕвезда, шампион. Сега сум тука за да им помогнам на момците, да им дадам енергија, да им помогнам во тренинг кампот, сега ова е главна мотивација за мене“, рече Нурмагомедов.

Хабиб ја објави својата одлука за повлекување од ММА во октомври 2020 година по убедливата победа над Џастин Гејџи и третата одбрана на титулата. Долго време УФЦ се надеваше дека ќе се предомисли и не брзаше да му ја одземе шампионската титула.

На УФЦ 262 на 15 мај, слободната титула во лесна категорија ќе биде решена помеѓу Мајкл Чендлер и Чарлс Оливеира.