Григориј Дрозд ја загуби светската титула поради повреда

Grigori drozd

Шампионот на Светскиот боксерски совет во полутешка категорија Григориј Дрозд (Русија) го загуби појасот по службен пат.

Последователна повреда го направи Русинот беспомошна во средбата за круната со Илунга Макабу. Средбата беше закажана за 8 април. Ова е второ одложување на средбата, по што ја принуди боксерската организација да преземе драстични мерки. Дрозд (40 победи, 28 со нокаут и 1 пораз) повторно ќе има шанса да се бори за титулата кога ќе се опорави.

Затоа време Макабу ќе има можност да го освои појасот. Тој ќе се бори со Англичанецот Тони Белју, кој стана популарен со учеството во последната епизода на сагата за Роки. Мечот ќе се одржи во Велика Британија. Фаворит за организирање на средбата е стадионот на ФК Евертон во Ливерпул. Се очекува битката да биде во јуни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО