Головкин: Канело постигна многу, но понекогаш се прашувам како го направи тоа. Дали користеше нешто?

Канело Алварез и Генади Головкин два пати се бореа меѓу себе, а Мексиканецот беше нешто поуспешен.

Нивниот прв меч во септември 2017 година заврши нерешено, а една година подоцна Канело победи со поделена одлука.

Нивниот реванш требаше да се одржи на почетокот на 2018 година, но мексиканскиот боксер беше суспендиран бидејќи беше позитивен на кленбутерол.

Мечот потоа беше прекинат, а Головкин го нарече Канело измамник и ги доведе во прашање неговите претходни настапи.

Тој фрли сомнеж и за победата на Канело во првиот меч, една година претходно, кога имаше голем број на удари, борбата по дванаесет рунди заврши нерешено.

Реваншот се одржа во септември 2018 година, а потоа Канело стигна до тесна победа. За Мексиканецот тоа беше 50 триумф во кариерата, со што стана владетел во средната категорија.

Нивната трилогија ќе се одржи на 17 септември во Лас Вегас, а Канело ќе ги брани титулите на ВБА (Супер), ВБЦ, ИБФ и ВБО во суперсредна категорија.

Головкин почитува се што Канело постигнал во текот на кариерата, сепак се прашува дали мексиканската ѕвезда била „чиста“ во тие борби.

„Не сум човек што би го омаловажил успехот на кој било спортист, а Канело постигна многу“, рече Генадиј Головкин и продолжи:

„Но, понекогаш се прашувам како го направи тоа. Дали користел нешто? Јас не го измислив ова сега, има лабораториски наоди и докази. Кога ме прашаа што мислам за тоа, одговорив: „Да, верувам дека изневерил“. Ако на некој од неговиот тим не му се допаднаа моите зборови, тоа е нивен проблем“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО