„Головкин беше спаринг партнер“! Фановите збеснаа по Канело-Головкин 3!

Ноќта меѓу 17 и 18 септември се одржа боксерска вечер во Лас Вегас, САД. Во главната борба се сретнаа Генади Головкин и Сол Алварез.

ГГГ загуби со едногласна одлука, а боксерите ја прикажаа најдосадната борба од трилогијата. Навивачите на трибините ги исвиркуваа натпреварувачите дека се здодевни во 12. рунди и беа жестоко критикувани на интернет.

Головкин влезе во борбата на 40 години, пет месеци и десет дена. Во позадина на осум години помладиот Канело, Казахстанецот изгледаше бавно, што некои корисници го забележаа.

Пред битката, националната химна на Казахстан ја изведе почесниот уметник на земјата Димаш Кудаиберген. Некои фанови повеќе го ценеа неговиот настап отколку самата борба. Еве дел од коментарите на фановите:

„Во оваа битка само Димаш ме направи среќен“;

„Димаш Кудаиберген е вистинската ѕвезда на вечерта! Неговиот настап беше импресивен“;

„Головкин изгледаше старо и бавно во споредба со Канело“;

„Канело беше објективно побрз“;

„Девет рунди Головкин се бореше како да не сака да победи. Гадна борба“;

„Веќе неколку години зборувам дека Головкин треба да се пензионира. Некои боксери не можат да ги сокријат годините и ГГГ е еден од нив. Канело беше лесен како што се очекуваше“;

„Дали луѓето навистина очекуваа оваа борба да биде подобра од првата или втората во трилогијата?;

„Слаба борба, без емоции. Канело го задржа ритамот, а Головкин ја играше улогата на спаринг партнер;“

„Какво губење време беше Канело против ГГГ. И што по ѓаволите гледаат овие судии? Канело можеби ќе загуби две рунди, најмногу три“;

„Мило ми е што не го избрав Канело против Головкин, бидејќи не беше возбудливо. ГГГ не можеше да започне осум рунди. Ниту Канело не беше многу брз“.

Борбата заврши со победа на Алварез со 116–112, 115–113, 115–113. Головкин по борбата изјави дека нема да ја заврши кариерата и планира да се бори на 72,57 килограми. Канело рече дека бара реванш со Димитри Бивол. Се разбира, доколку Русинот го победи Жилберто Рамирез на 5 ноември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО