Голема приказна: Како Мајк Тајсон го одржа ветувањето кон Мухамед Али

Вчера се навршија 34 години откако еден мал сонувач го одржа ветувањето кон својот идол. И приказната немаше да биде извонредна доколку не беше за Мајк Тајсон и неговиот идол Мухамед Али. Во залезот на спортската кариера Али се соочи со Лери Холмс. Неговите најдобри моменти беа минато во неговиот живот – олимпискиот медал во Рим, трилогијата со Џо Фрејзер, борбата со Џорџ Форман во Киншаса, доминавијата над Флојд Патерсон, кој со секој удар го прашуваше „Како се викам?“; одби да оди во војната во Виетнам; борбата против расизмот.

На 2 октомври 1980 година, 38-годишниот Мухамед Али влезе во рингот во Цезар палас во Лас Вегас, ова ќе биде претпоследна борба во неговата кариера. Противникот е стар познаник, тој му е спаринг партнер: Лери Холмс, 30 години, кој пристигна непоразен во 35 борби и во многу подобра физичка кондиција од шампионот. Али ги има титулите во тешка категорија на Ринг и Светскиот боксерски совет (ВБЦ), но тие се во рацете на Холмс, кој не сака да загуби и покажува супериорност до десеттата рунда. А во очите на гледачите, особено на 14-годишното момче присутно на стадионот, злоупотребата на шампионот беше непотребна и болна. Тоа момче е Мајк Тајсон, кој е придружуван од Кус Д’Амато, неговиот учител и тренер.

Боксерската кариера на Али е пред крај, сè што недостасува е едно последно подеднакво апатично поглавје: драмата на Бахамите, во Насау против Канаѓанецот Тревор Бербик. Ова беше пораз со едногласна одлука во декември 1981 година. Додека Лери „Убиецот Истон“ Холмс беше во подем. Тој уште дванаесет пати ќе ги бранеше појасите пред да загуби двапати од Мајкл Спинкс, на 12 септември 1985 година и на 19 април 1986 година. И ќе ја продолжи кариерата во 2002 година.

Ветувањето на младиот Мајк Тајсон до Мухамед Али:

„Кога дојдовме дома кај Кетскил (се враќавме од борбата), никој во автомобилот не кажа ни збор, сите бевме толку вознемирени“, рече Мајк Тајсон. Но, неговиот тренер Д’Амато има уште едно изненадување – телефонски разговор со неговиот идол Мухамед Али. Мајк му рекол: „Кога ќе пораснам, ќе се борам со Холмс и ќе му вратам за тебе“.

Лери Холмс најави крај на кариерата по двојниот пораз од Спикс. Но, тој постигна договор со Дон Кинг за добра сума на пари и можност повторно да стане светски шампион.

Време беше едно 14-годишно момче да го одржи зборот, неговиот идол зачекори во рингот со него на 22 јануари 1988 година во Конгресниот центар во Атлантик Сити, Њу Џерси. Како на Тајсон да му требаше одобрение од Али, кој присуствуваше на натпреварот против Холмс и го праша нешто пред почетокот на натпреварот, Тајсон кимна со главата.

Нешто повторно се случи од таа борба во 1980 година. Холмс сега имаше 38 години и многу нерамноправен противник. Тајсон имаше 21 година, со 33 победи и 29 КО.

Борбата беше антологиска, кон крајот на четвртата рунда Лери Холмс падна по трет пат и судијата Џо Кортез веднаш ја прекина борбата. Тајсон победи и го исполни ветувањето за одмазда на најголемиот Мухамед Али.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО