Глори спротивставува двајца шампиони

Најголемата кик бокс организација во светот Глори ги спротивставува двајца шампиони.

Тијани Безтати ќе ја брани титулата во лесна категорија против Печпаномрунг, кој е шампион во перо категорија. Нивната битка ќе биде главна на настанот Глори 84 на 11 март во Холандија.

Безтати има скор 23-5 во кик бокс. Тој доаѓа по победата со одлука над Стојан Копривленски на крајот на 2022 година. Тијани има добиено 8 од неговите борби со нокаут. Тој е во победничка серија од 4 натпревари и има 2 одбрани на титулата.

Печпаномрунг е со скор од 169-38-3 во рингот. Тој победи во 27 борби со нокаут. Печ е во серија од 3 последователни победи. Последен пат го победи Јамада со одлука кон крајот на 2022 година во Јапонија. Печпаномрунг има вкупно 5 одбрани на титулата во Глори.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GLORY Kickboxing (@glorykickboxing)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО