Антонио Плазибат е борец на годината во Глори!

29-годишниот Плазибат имаше фантастична 2022 година, а 2023 може да биде уште подобра.

Откако пред нешто повеќе од две недели го доби признанието за најдобар нокаут во 2022 година, Антонио Плазибат доби уште едно големо признание од кикбокс организацијата Глори. Најдобриот хрватски кикбоксер е прогласен за најдобар борец на Глори во 2022 година!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GLORY Kickboxing (@glorykickboxing)

Антонио дефинитивно ја заслужи таа награда. Плазибат на два настапи забележа две победи, а во двата наврати славеше со брутални нокаути. Најпрвин во петтиот месец го нокаутира Тарик Хбабез во третата рунда од борбата, а потоа во 11. месец брутално го заспа Раул Катинас по само 100 секунди од борбата. Нокаутот против Катинас беше прогласен за најдобар нокаут на Глори во 2022 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GLORY Kickboxing (@glorykickboxing)

Изборот за најдобар борец се одржа на страната на Инстаграм на Глори, а победникот беше прогласен врз основа на собраните гласови во коментарите. Плазибат веќе подолго време ужива голема поддршка од целиот регион, па Тјани Безтати и Печ немаа премногу шанси да се здобијат со признание покрај Плазибат.

По одличната 2021 година, Плазибат очигледно имаше одлична година во 2022 година, но круната треба да дојде оваа година. Плазибат некаде на почетокот на есента треба да се бори со Рико Верховен за титулата на Глори во тешка категорија.

Тој меч требаше да се одржи во март оваа година, но Верховен го повреди коленото на тренинг и ќе биде опериран, по што ќе следи нешто подолга пауза. Плазибат ќе биде трпелив откако минатата година двапати ја одбрани позицијата прв предизвикувач, а се надеваме дека најдобриот хрватски кикбоксер ќе има многу успешна 2023 година.

Ако го симне од тронот Рик Верховен, ќе се наметне како најдобар тешкаш во светот, а пред нешто повеќе од еден месец наполни 29 години. Најдобрите години се пред Плазибат и веруваме дека ќе приреди грст одлични настапи и нокаути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО