Френсис Нгану прави амбициозни планови со Ентони Џошуа

Френсис Нгану е огромен аутсајдер кога ќе се соочи со Тајсон Фјури во Ријад во сабота, но поранешниот шампион на УФЦ веќе прави планови за борба со Ентони Џошуа.

Суперѕвездата на ММА Френсис Нгану овој викенд го има дебито во професионалниот бокс против Тајсон Фјури, но поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија веќе прави планови за борба со Ентони Џошуа. Нгану ќе се соочи со кралот на ВБЦ во тешка категорија Тајсон Фјури во Саудиска Арабија во сабота во еден од најголемите кросовер настани во историјата на боречките спортови.

Нгану (37) е огромен аутсајдер против Џипси Кинг, што е нагласено со фактот дека Фјури веќе резервирал борба со Александар Усик за неприкосновената круна во тешка категорија, која е закажана за 23 декември во Саудиска Арабија. Сепак, Камерунецот верува дека има моќ да направи нокаут за неверојатен пресврт на Блискиот Исток.

Сите, освен една од 17-те ММА победи на Нгану се од дистанца, а неговиот подем до славата на УФЦ е кога го симна од тронот Стипе Миочиќ во 2021 година, го направи еден од најстрашните борци на планетата. Ако ги збрка работите во Ријад, Нгану се насочи кон сонародникот на Фјури, Џошуа на лондонскиот стадион Вембли, иако прво ќе мора да се пробие на реваншот со Фјури.

„Мислам дека дефинитивно прво ќе го прегазиме, а потоа можеби ќе го видиме Ентони Џошуа“, изјави Нгану за Скај спорт. „Можно е, не можам да кажам, но многу сум возбуден поради борбата на Вембли. Бев на стадионот Вембли кога Фјури се бореше со Дилиен Вајт, атмосферата таму беше доста наелектризирана, беше доста возбудливо. Мислам дека би сакал да ја имам таа динамика“.

Фјури е огромен фаворит за саботниот судир со коефициент -1.400, додека Нгану е оценет со +750, што значи дека ако Англичанецот вкуси пораз, тоа ќе биде еден од најголемите неуспеси во историјата на спортот.

Предизвикот на Нгану е уште потежок поради недостатокот на активност. Тој не се натпреварувал во октагонот скоро две години, завршувајќи ја својата кариера во УФЦ со победа на поени над Сирил Гане за да ја одбрани светската титула во тешка категорија во јануари 2022 година. Оттогаш Нгану потпиша со Професионалната борбена лига, но сè уште не го направил дебито за промоцијата.

Џошуа се подготвува за борба со поранешниот светски шампион Дионтеј Вајлдер, која требаше да се одржи на Блискиот Исток, но преговорите се одолговлекуваа и натпреварот е под сомнеж. Двократниот светски шампион и олимписки златен медалист Џошуа последен пат се бореше во август, нокаутирајќи го Финецот Роберт Хелениус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО