Френсис Нгану не е воодушевен од победата на Гане

Поранешниот предизвикувач за титулата во тешка категорија на УФЦ, Сирил Гане, го победи Австралијанецот Таи Туиваса со нокаут во третата рунда пред домашната публика на настанот на најголемата светска ММА организација во Париз.

По нешто помирната прва рунда, продолжението понуди многу возбудувања.

Тој прво му се закани на Туивас кој го собори Гане, но Французинот се врати на нозе и успеа да се соземе. Од тој момент Сирил ја презеде контролата.

Ударите на францускиот борец стануваа се попрецизни, а тој се закануваше со секакво оружје.

Третата рунда понуди уште поголем огномет од удари, а потоа во последната минута со неколку предни удари го погоди Австралиецот со што го заврши натпреварот.

Шампионот во тешка категорија Френсис Нгану не беше импресиониран од победата на Гане.

„Борбата беше возбудлива, имаше многу акции. Во еден момент мечот беше 50-50, но надвладеа на страната на Гане, тоа и го очекував. Добро го контролираше дистанцата. Ударите во телото му ја донесоа победата. Тоа беше технички многу напорна борба“, истакна Френсис Нгану и додаде:

„Знам дека е одличен борец, но не сум импресиониран од неговиот настап. Тој е таму каде што е поради неговите резултати, а јас се борев со него, затоа што успеа да се најде на местото на предизвикувачот. Да, тој е добар, но јас сум шампион. Знам дека може подобро од она што го покажа во оваа борба“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО