Фјури го оттурна Усик на мерењето, Џипси Кинг 13 килограми е потежок од Украинецот

Се е подготвено за боксерскиот спектакл кој ќе се одржи в сабота во Кингод Арената во Ријад, а кој ќе го предводи пресметка за обединување на шампионските појаси во тешка категорија.

Во главната борба на големиот настан ќе се соочат двајца непоразени боксери, шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури и Александар Усик, сопственик на титулите ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО.

Долгоочекуваната борба меѓу Фјури и Усик ќе биде прва борба за апсолутен шампион во тешка категорија по 25 години.

Имено, последен кој ги обедини појасите на тешката категорија во 1999 година е Ленокс Луис, кој со силни удари ги разби противниците.

Се одржа и официјално мерење на кое Фјури стигна до 118,8 килограми, додека вагата на Усик покажа 105,9 килограми.

Кралот на Ромите затоа е 13 килограми потежок од Украинецот пред дуелот за обединување на шампионските појаси.

И кога боксерите дојдоа да се соочат еден со друг, Фјури го оттурна Усик, а обезбедувањето интервенираше и ги раздели борците.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Top Rank Boxing (@toprank)

Резултати од мерење:

за апсолутен светски првак во тешка категорија – 12 рунди

Тајсон Фјури 118,8 кг
Александар Усик 105,9 кг

за слободниот појас ИБФ во крузер – 12 рунди

Џаи Опетаја 89,9 кг
Маирис Бридис 90,3 кг

за ИБФ појас во супер перо категорија – 12

Џо Кордина 59 кг
Ентони Какас 58,5 кг

ВБЦ елиминаторска борба во тешка категорија – 12 рунди

Франк Санчез 108,2 кг
Агит Кабајел 108,2 кг

натпревар во крузер категорија – 10 рунди

Сергеј Ковалев 88,1 кг
Робин Сирван Сафар 88 кг

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО