Филип Хрговиќ: Ќе го запрам Дубоа со моите најдобри удари

Најдобриот хрватски боксер мора уште еднаш да го одбрани првото место на предизвикувач на ИБФ. Непоразениот Филип Хрговиќ оваа сабота во Ријад против Британецот Даниел Дубоа ќе ја бара 18-та победа во професионалната кариера.

Со победа Хрговиќ би го задржал статусот на задолжителен предизвикувач во борбата за светската титула и веројатно би обезбедил место во мечот против поранешниот двократен шампион Ентони Џошуа, кој најави враќање во рингот во септември на „Вембли“.

Нашиот борец е максимално фокусиран на следниот противник, а сигурен е во победата над Дубоа, што го потврди во неодамнешното интервју за Квинсбери.

Пресметката меѓу Хрговиќ и Дубоа е на програмата на настанот „5 на 5“, односно пресметка на промоцијата на „Мечрум“ и „Квинсбери“, која ќе биде предводена од дуелот меѓу Дионтеј Вајлдер и Жилеј Жанг.

„Мислам дека имам психолошка предност поради спарингот. Тоа беше многу одамна, но и двајцата напредувавме оттогаш. Ќе видиме што ќе биде во сабота“, рече Филип Хрговиќ, и тврди дека тогаш го уништил Дубоа, кој често се откажува:

„Двапати се предаде, што не е добро за боксер. Мислам дека е добар, цврст борец. Покажа дека може да боксира и во подоцнежните рунди.

Ел Анимал откри уште една слабост на британскиот борец.

„Неговиот проблем е што не сака да прима одредени удари. Не сака да го удираат. А јас сум токму спротивното. Можам да поднесам многу удари и имам добра брада“, рече Филип Хрговиќ и подвлече:

„Досега никој не ме сопрел со прекин, ниту во повеќе од сто аматерски борби, ниту во спаринг. Мојот квалитет е тоа што никогаш не се откажувам. Ако го погодам со моите најдобри удари, ќе го сопрам Дубоа“.

Филип напомена и дека на британските боксери им е многу полесно на светската сцена од другите борци.

„Дубоа веќе двапати загуби, но повторно го вратија. Многу е полесно кога си Британец. Изгуби, а потоа ти даваат два лесни натпревари и се враќаш на врвот. Ова не е случај со мене. Ако загубам, ќе ми биде многу потешко да се вратам. Ова за мене меч – да се биде или не“, истакна Хрговиќ.

https://www.youtube.com/watch?v=Jrew_F2hITY

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО