Федор Емилијаненко: Не сакам да се борам со мои сонародници

Легендарниот Федор Емелијаненко не сака да се бори со борци од неговата татковина. 44-годишниот Русин ја отфрли можноста да се натпреварува со Витали Минаков и Сергеј Харитонов, кои исто така се борат под знамето на Белатор. Последниот император изјави дека во неговиот договор постои услов да не се бори со своите сонародници.

Федор не се борел оваа година и во неговата последна борба го нокаутира Квинтон Џексон кон крајот на 2019 година. Тој забележа 3 нокаут победи во Белатор и 2 нокаут порази. Сè уште не сме ја виделе борба во оваа организација која траела повеќе од три минути. Во интервју за руските медиуми, Федор откри дека е заинтересиран за реванш со Бадер и Митрион.

„Имам услов, а тоа е да не се борам со руски борци. Луѓето во Белатор се свесни. Ова беше мојот услов при потпишувањето на договорот. Тие знаат за мојата желба и нема опција за битки со Минаков и Харитонов. Не сум имал Ковид-19, но имам антитела. Во тоа време тренирав со полна сила, трчав, не се сеќавам на какви било промени во мојата состојба.

ММА веќе ја стекна својата популарност. Постојат настани, постојат професионални организации. Нашите момци се борат во врвни промоции. Не мислам дека ММА ќе ја изгуби популарноста со повлекувањето на Хабиб Нурмагомедов. Скот Кокер има интерес за реванш меѓу мене и Рајан Бадер. Сакам да му се реванширам ​​и на Митрион“, рече Федор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО