ЕСПН ја претстави листата со најдобрите боксери во светот до 25 години

Американскиот телевизиски канал ЕСПН состави листа на 25 најдобри боксери во светот, без разлика на тежинската категорија до 25 години.

Неприкосновениот светски шампион во лесна категорија, 23-годишниот Американец Девин Хејни се најде на врвот на листата. Хејни има скор од 28-0 во бокс и победи на 15 мечеви со нокаут. На почетокот на јуни годинава стана неприкосновен шампион откако со одлука на судиите го совлада Џорџ Камбосос.

За одбележување е дека во топ 10 најмногу боксери се од САД. Ова се боксерите кои влегоа во топ 10 на нивната листа:

1.Девин Хени (28-0, 15 КО), САД
2.Џеси Родригез (17-0, 11 КО, САД
3.Вирџил Ортиз (19-0, 19 КО), САД
4.Џунто Накатани (23-0, 18 КО), Јапонија
5.Рајан Гарсија (23-0, 19 КО), САД
6.Себастијан Фундора (19-0-1, 13 КО), САД
7.Дејвид Морел (7-0, 6 КО), Куба
8.Џеред Андерсон (12-0, 12 КО), САД
9.Ксандер Зајас (14-0, 10 КО), Порторико
10.Брендан Ли (26-0, 22 КО), САД

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО