Дана Вајт го пронајде својот нов Хабиб Нурмагомедов

Деветтиот турнир од шестата сезона на ДВЦС (DWCS) се одржа ноќта меѓу 20 и 21 септември во Лас Вегас, Невада.

Во шоуто на Дана Вајт, каде малку познатите борци се борат за правото да потпишат со УФЦ, го прикажа таџикистанскиот борец Нуруло Алиев, кој целата своја професионална кариера ја помина во Русија. Нуруло влезе во ДВЦС со скор 6-0, а неговата последна лига беше Фајт најтс.

Алиев таму имаше две борби, и двете ги доби со едногласна одлука. Во принцип, таџикистанскиот борец ретко победува рано. Имаше само една таква борба, а под услов борбата да биде прекината на барање на противничкиот агол.

Првично противник на Алиев требаше да биде Ерменецот Наир Меликијан, но противникот не можеше да добие виза и наместо него влезе Американецот Џош Вик. Нуруло беше фаворит и го докажа тоа со ТКО победа во првата рунда.

Додека ја гледавме борбата на Алиев, се навестуваа сличности со Хабиб. Нуруло изгледа како вистински клон на Нурмагомедов. Многумина дури го нарекуваат таџикистански Хабиб. Самиот Нуруло призна дека често го мешаат со поранешниот шампион на УФЦ, а Нурмагомедов му ја честиташе победата на Алиев и го нарече „малиот Хабиб“.

Дана Вајт ги цени вештините на Нуруло и малку се двоумеше да му понуди договор.

„Тој го преживеа ударот во окото и после тоа си се бореше без никакви проблеми. Честитки, пријателе, ти си во УФЦ“, рече Дана, која подоцна одвоено разговараше со Алиев.

Нуруло го прегрна Вајт, побара борба за една недела и вети дека за две години ќе биде шампион. Добар почеток – ова момче дефинитивно вреди да се внимава!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО