Ердоган без медалот од Светското првенство и двогодишна суспензија!

rdogan tur

Турчинот Самил Ердоган е суспендиран две години од сите натпревари на Обединетото светско борење натпревари (ОСБ) по позитивниот резултат од тестот за забранетиот анаболичен стероид станозолол.

 Ердоган, кој претходно падна на „А“-примерокот, беше информиран од страна на ОСБ дека „Б“-примерок се вратил позитивен. Тестот беше направен од страна на ОСБ на Светското првенство во борење во Ташкент.

 Со оваа потврда, и по антидопинг правилата на ОСБ, Ердоган мора да го врати бронзениот медал од СП на ОСБ и ќе биде две години суспендиран од натпреварувањата, од 6 октомври 2014 до 5 октомври 2016 година. Како резултат на позитивниот тест, на Ердоган бронзениот медал и бодвите од Светското првенство 2014 му се одземни на маса.

 Хавиер Кортина (CUB) е награден со бронзен медал во категоријата до 97 килограми во слободен стил, а по адаптацијата на поените, Азербејџан ќе го заземат трето место во екипна конкуренција за мажи во слободен стил. По ова Турција остана пократка за 33 поени и се врза четвртото место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО