Епски меч за Миочиќ, но загуби на бодови од дош Сантош!

Миочич -Сантош

Стипе Миочиќ синоќа беше поразен на „главниот настан“ УФЦ на ФОКС настанот во Феникс. Хрватски борец имаше натпревар за паметење. Одработи пет рунди со поранешниот шампион Жуниор дош Сантош, а судиите на карјот му дадоа предност на бразилскиот борец. Оверим се врати со победа против сонародникот Струве, а Рафаел дош Анхош изненадувачки убедливо е поразен од Ник Дијаз.

 Стипе Миочиќ направи маестрална работа во дуелот минатата ноќ. Буквално, му го смени изгледот на лицето дош Сантош, по „војната“ која траеше пет рунди. Бразилецот по натпреварот против Хрватот изгледаше полошо отколку по натпреварите со Хант и Веласкез, но и тоа не беше доволно за да слави. Двајца судии во четири рунди му дадоа победа на Бразилецот, а еден дуел е оценет 48:47.

 Целиот натпревар се сведува само на еден поен, што е спротивно со текот на настаните. Во средината на трета рунда Сантош, кога Miocic беше во голем налет, успеа да пласира една лево, кое го изненади ударашот од Охајо, а Стипе се најде во проблеми. Иако Миочиќ успеа да се опорави, тоа му даде голем поттик на дош Сантош, и ментално и физички се врати во дуелот каков што бил, како што се чинеше во првите две рунди, дека му бега од раце. До тогаш Миочиќ одлично се ја вршеше работа, комбинирајќи ги неговите неговите бокс удари, со постојан клинч до жицата и постојано обидувајќи се да го собори. Тоа видливо го забавуваше Бразилецот, кој веќе по првите десет минути имаше скршен нос и голем осекотина под десното око. Неговиот израз на лицето при враќањето во аголот даваше голема загриженост кај поранешниот шампион.

  Дош Сантош внимателно ја правеше предноста со бројни удари во тело, така навратувајќи ја водата на неговата воденица.

 На крајот од натпреварот Миочиќ одеше на се или ништо, но срцето сака а телото и рацете не го слушаа. Бразилецот издржа до крајот и заслужено славеше. Стипе покажа дека со право припаѓа во врвот на светот на ММА.

 Во вториот меч на вечерта Алистер Оверим го совлада повратникот во кафезот, по долга пауза, неговиот сонародник Стефан Струве . Иако беше номиниран како фаворит, ретко кој веруваше, особено по последната изданија на Оверим, дека The Reem работата ќе ја заврши брзо и ефикасно. Но, токму тоа е она што се случи, и славеше со TKO во последната минута од првата рунда.

 UFC на ФОКС 

Жуниор дош Сантош поразен Стипе Миочиќ со едногласна одлука ( 48-47 , 49-46 , 49-46)

Рафаел дош Анхош поразен Нејт Дијаз со едногласна одлука ( 30-26 , 30-26 , 30-27)

Алистер Оверим поразен Стефан Сртуве со TKO (страјкс, Р1, 04:13)

Мет Митрион поразен Габриел Гонзага TKO (страјкс, Р1, 01:59)

Прелиминарните борби :

Јоана Једершчук поразена Клаудија Гаделха со судиска одлука ( 29-28 , 28-29 , 29-28)

Џон Морага поразен Вили Гејтс присилно предавање (РНЦ , R3, 04:06)

Бен Саундерс поразен Џо Ригс присилно предавање ( Повреди, Р1, 00:57)

Дру Добер поразен Џејми Варнер присилно предавање (RNC , R1, 01:52)

Брајан Барбер поразена Џо Елденберг TKO (страјкс , R3, 03:24)

Дејвид Мишо поразен Гарет Вајтлеј со едногласна одлука ( 29-28 , 29-28 , 30-27)

Хенри Цејудо поразен Дастин Кимура со едногласна одлука ( 30-27 , 30-27 , 30-27)

Иан Ентвистел поразен Ентони Бирчак присилно предавање (хил кук, Р1, 01:04)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО