Балкански шампиони: кумите-мажи и ката -жени до 21 година!

treneri i rep

Македонскиот кумите тим – мажи во конкуренција за јуниори до 21 година стана балкански шампион во Софија, Бугарија. Нашата репрезентација во финалето ја совлада репрезенатацијата на Србија со 11-6.

Ефремов, Ќосовиќ, Крствески, Исмаил, Мисини, Петрески и Ристевски на патот до шампионската титула ги совладаа репрезенатциите на Кипар со 3-0 и Хрватска 3-2.

И женскиот ката тим за жени до 21 година го освои златниот медал.

bp 2 den kata tim sampioni

Во женска конкуренција до 21 година нашиот тим го освои бронзениот медал.

Јуниорите во борби во финалето беа совладани од репрезенатцијата на Србија.

Илија Андоновиќ во категоријата до 52 килограми во кадетска конкуренција го освои бронзениот медал, исто така и Роберто Ачковски во категоријата до 63 кг се закити со бронзен медал. Со бронзени медали од Софија се враќаат и кадетките Вероника Костовска (-54 кг) и Емилија Јаниќ (+54 кг).

Женскиот и машкиот ката тим за кадети и јуниори ги освоија третите места, како и женската репрезентација во борби до 21 година.

Кузмановски со репрезентацијата
Кузмановски со репрезентацијата
1 TURKEY  TUR 15 5 10 30
2 SERBIA  SRB 7 14 20 41
3 BOSNIA AND HERZEGOVINA  BIH 7 4 15 26
4 CROATIA  CRO 6 7 10 23
5 FYR of Macedonia  MKD 3 6 17 26
6 BULGARIA  BUL 3 1 4 8
7 MONTENEGRO  MNE 2 3 6 11
8 ROMANIA  ROU 0 2 1 3
9 ALBANIA  ALB 0 1 1 2
10 GREECE  GRE 0 0 1 1
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО